- Vardas
- Slaptažodis
Prisijungti

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

2014-05-08 23:18:28
Vedini profesoriaus Tado Ivanausko pavyzdžio

Vedini profesoriaus Tado Ivanausko pavyzdžio

PLAČIAU ...

2014-05-08 23:16:18
Gamtos ir miesto sintezė

Gegužės 14 d. 20.00 val. prie…

PLAČIAU ...

MOKYMAI | RADIJAS | APIE PROJEKTĄ | MEMORANDUMAS | APIE MUS | DUK | KONTAKTAI |

Keliauk kitaip, keliauk atsakingai


Vakarų Europoje sparčiai populiarėja vadinamasis atsakingas keliavimas. Lietuvos kelionių agentūros ekologiškų, etiškų ar mažiausio poveikio aplinkai kelionių nesiūlo - nėra paklausos. Todėl nėra ir produkto. Vadinasi, reikia pradėti nuo savęs. Nuo paprastų kelių sprendimų.

Kažin ar kam iš mūsų galėtų kilti mintis apie savo anūkus, atostogaujančius tolimoje saulėtoje pakrantėje, skęstančioje šiukšlėse, dvokiančioje žuvusių gyvūnų puvėsiais, kur vidury baltos dienos gali būti apiplėštas nedraugiškų vietos gyventojų, kur visi suvenyrai "papuošti" peliuko Mikio arba žmogaus Voro atvaizdu, o vakarais esi pasmerktas straksėti bare pagal amžiną "Kalinkos" melodiją.
Ir kas gi tai - pesimistinis bambėjimas, nihilistinis kliedesys ar demencinė paranoja? Vargu. Gyvendami sočiau, daugiau keliaujame ir, deja, kaskart susiduriame su vis gausesnėmis masinio turizmo neigiamo poveikio apraiškomis. Atsigauna ne tik Rusijos, bet ir Kinijos ekonomika, artimiausiu metu dar tirščiau pažersianti naujų turistų, todėl tikėtina, kad netrukus kur nors nors Afrikos kurorte vietoj egzotiškų patiekalų kirsime jau įprastą mums kinišką greitmaistį.

Atsakingas keliavimas, tausojamasis turizmas, subalansuotas, ekologiškas, etiškas, neintensyvusis, alternatyvusis, mažiausio poveikio turizmas - sąvokos, apibrėžiančios tą patį siekį - išsaugoti ateities kartoms galimybes keliauti, poilsiauti, pažinti pasaulį su nesudarkytu gamtovaizdžiu ir draugiška aplinka. Be abejo, skamba patetiškai, tačiau reiktų paklausti savęs, ką kiekvienas gali padaryti asmeniškai, kaip prisidėti prie gamtos išteklių, kultūrinio paveldo, tradicijų saugojimo, ekologinės pusiausvyros, skurdo mažinimo.

Vaizdas nekoks


Atsakingas keliavimas deklaruoja jautrų požiūrį į aplinką. Pirmiausia, kas ateina į galvą apie ją kalbant, - tai gamtiniai ištekliai ir gamtos tarša. Pasirodo, orą labiausiai teršia ir vadinamąjį šiltnamio efektą didina lėktuvų skrydžiai. Nesunku numanyti, kad jų vis daugės, kaip ir raginimų atsisakyti skrydžio, jei tai įmanoma. Prancūzija žengė žingsnelį reikiama kryptimi ir leido greitaisiais traukiniais vežtis dviračius. Kelionių agentūros, palaikančios atsakingo keliavimo idėją, rekomenduoja rinktis viešąjį transportą užuot nuomojusis automobilį. Turizmo industrija sunaudoja milžiniškus kiekius gėlo vandens, nors žemėje tinkamo vartoti jo tėra 1%.
Turkijoje ir Ispanijoje atlikti tyrimai parodė, kad vienas turistas per parą sunaudoja iki trijų kartų daugiau vandens nei vietos gyventojas. Daugiausia jo sunaudojama viešbučių ūkyje ir golfo aikštynams laistyti.
Kuriant naujų viešbučių statybų vietas kertami miškai, žūsta juose besiveisiantys gyvūnai. Florą ir fauną naukina nuotekos ir šiukšlės. Ruoniai ir jūrų vėžliai dūsta nuo plastikinių maišelių, palaikę juos medūzomis, prisiėdusios plastiko dvesia ir šventos Indijos karvės, Barenco ir Baltosios jūros pakrantėje gyvenančios meškos ir jūrų vėpliai kenčia nuo streso persekiojami turistų, norinčių juos nufotografuoti iš arti.

***


Saugokime gamtą


- suplanuokite kelionę taip, kad naudotumėtės kuo mažesniu transporto kiekiu, išmetančiu į orą ar vandenį nuodingųjų medžiagų,
- rinkitės vietinės gamybos prekes, nes užsienio gaminių transportavimas teršia aplinką;
- teikite pirmenybę viešbučiams, pažymėtiems ekologiniu ženklu, palaikykite jų vykdomas akcijas;
- atsisakykite egzotiškų pramogų, jei jos kenkia gyvūnams, pvz., neskraidykite sraigtasparniais virš paukščių peryklų, nesivaikykite keturkojų visureigiais, nepirkite suvenyrų iš retų gyvūnų odos ar kaulų;
- taupiai naudokite vandenį, ypač šalyse, kuriose jo trūksta;
- papasakokite apie atsakingą keliavimą savo draugams ir pažįstamiems.


Pagarba visiems


Ne mažiau svarbus keliaujant yra socialinis kultūrinis aspektas. Krašto tradicijų nepaisymas, religiniai, vertybiniai ar pragyvenimo lygio skirtumai, išankstinės nuostatos gali sukelti vietinių gyventojų nepasitenkinimą ar net konfliktą.
"Kaip to išvengti?", - klausiu Ievos Rutės, kelionių organizatoriaus "Avanturas" konsultantės.
"Turistai daug kalba apie savo teises ir labai retai prisimena, kad egzistuoja ir pareigos, - sako p. Ieva. - Mes piktinamės, kai į Lietuvą atvažiavę britai geria ir bjauriai elgiasi. O ar nuvykę į svetimą šalį mes patys staiga netampame arogantiškais turtingais užsieniečiais, kuriems viskas galima?"
Ponios Ritos įsitikinimu, norint, kad svečioje šalyje sutiktų nuoširdžiai, norint geriau pažinti vietos gyvenimo būdą, tereikia prisiminti vieną žodį - "pagarba".
"Vos tris atostogų dienas per metus teturintis kinas ar skaityti nemokantis, bet puikiai gamtos kalbą suprantantis kurios nors Afrikos genties atstovas verti tokios pat pagarbos, su kokia sutinka mus", - sako p. Ieva. Ji ragina pabūti tiltu tarp skirtingų kultūrų: "Pasiimkite į kelionę savo namų, šeimos nuotraukų, papasakokite apie savo šalį, taip atversite langelį į pasaulį tiems, kurie niekada niekur neišvažiuoja."
Masinis turizmas gali tapti ir tradicijų nykimo priežastimi: vietos amatai, kulinarinis paveldas, tradicinės šventės tiesiog supaprastinami taikantis prie turistų įgeidžių. Kol prarandama šalies dvasia ar net tautinė tapatybė. Nesusimąstome, kur slypi priežastys, bet vėliau piktinamės brukamu surogatu. Jaučiamės apgauti, kai Egipte nusipirkę bilietą į "Beduinų naktį" stebime pilvo šokį, kurį atlieka apskritaveidė baltapūkė nuo Uralo.

***


Saugokime tradicijas:


- nepirkite "pagerintų" suvenyrų. Verčiau sumokėjus truputį daugiau įsigyti autentišką daiktą ir taip skatinti tradicinius amatus;
- pabendraukite ilgiau su vietiniu gidu, sužinosite, kur ir ką tikrai verta pamatyti, ką nusipirkti;
- fotografuodami visuomet atsiklauskite žmonių, gerbkite jų privatumą;
- gerbkite vietos tradicijas, jei reikia, laikykitės aprangos ir elgesio taisyklių;
- valgykite vietinį tradicinį maistą, telieka pasaulis įvairesnis;
- išmokite keletą žodžių/frazių vietos kalba, tai padeda užmegzti ryšį;
- nesegėkite brangių papuošalų, laikrodžių, nesipuikuokite technologijų stebuklais, neprovokuokite;
- būkite atsargūs su dovanomis, klauskite gido, kas dera, o kas - ne;
- pasidomėkite bent šiek tiek šalies tradicijomis prieš kelionę.

Silpnai ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse pajamos iš turizmo sudaro reikšmingą ar net pagrindinę biudžeto pajamų dalį.
Be abejo, užsienio investicijos sudaro sąlygas plėtotis vietos verslui, sukuriama daug naujų darbo vietų. Deja, šios šalys menkai gali pasinaudoti iš turizmo gaunamomis lėšomis, nes didžioji jų dalis grįžta investuotojams.
Kita vertus, kokybiškų paslaugų poreikis verčia importuoti prekių iš užsienio ir samdyti užsienio specialistų. Vietos žmonės dirba dažniausiai menkai apmokamą nekvalifikuotą darbą. Vietiniai viešbutėliai sunkiai verčiasi, nes moka dideles palūkanas bankams ir negali konkuruoti su pasauliniais viešbučių tinklais. Dažnai jie neišgali plėtoti savo verslo vien todėl, kad neturi lėšų jo populiarinti. Tenykščiai restoranėliai ar parduotuvės taip pat siūlo tradicinių patiekalų ar vietinės gamybos prekių. Tad kai lepus turistas, norėdamas gauti tai, ką įpratęs turėti, ir nekvaršinti galvos, renkasi paslaugų paketą "viskas įskaičiuota", jis atima uždarbio galimybę iš vietinio restorano ar parduotuvės. Dar sunkiau tampa gyventojams, kai vietovė išpopuliarėja, pabrangsta žemė, nekilnojamasis turtas, kyla kainos. Ir vargas visai šaliai, priklausomai nuo turizmo, jei kyla politinių neramumų ar pakrantę nusiaubia uraganas.

***


Saugokime vietos verslą:


- rinkitės nedidelį vietinį viešbutėlį, o jei jis pasirodys pakankamai patogus, rekomenduokite jį kitiems. Reklama iš lūpų į lūpas jam bus labai naudinga;
- jei keliaujate su vaikais ir bijote rizikuoti dėl viešbučio, pasiteiraukite kelionių organizatoriaus, kuris viešbutis remia atsakingą turizmą; - yra viešbučių, kurie leidžia daugiau uždirbti ir vietiniams gyventojais, apmoko juos ir patiki atsakingesnius darbus. Tokie viešbučiai perka produktus tik iš vietinių gamintojų, naudojasi vietos paslaugomis;
- lankykitės vietiniuose restoranuose, paremsite ne tik restoraną turinčią šeimą, bet ir vietos ūkininkus;
- samdykite vietinį nepriklausomą gidą, pinigai pasiliks šalyje, o pamatysite gal ir daugiau;
- pirkite ne importuotas, bet šalyje pagamintas prekes, palaikysite vietinius gamintojus;
- pirkdami suvenyrus derėkitės saikingai, juk kam nors tai - vienintelis pragyvenimo šaltinis.

Atsakingo keliavimo nauda akivaizdi tiek keliautojams, tiek kelionių organizatoriams. Atsakingai keliauti seniai ne naujiena Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Olandijos, Skandinavijos šalių turistams. 80% Didžiosios Britanijos turistų sako, kad jiems labai svarbu keliaujant nepakenkti aplinkai. Kelionių operatoriams tenka taikytis prie naujų turistų poreikių, kartu jie suvokia, kad naujas požiūris yra ir turizmo verslo išlikimo sąlyga.

 

Aušra Barysienė

Paimta iš:  2007 10 26, V, VŽ savaitgalis, 30p.Keliauk kitaip - visos teisės saugomos.
Projektą „Kompleksinė visuomenės informavimo ir švietimo apie saugomų
teritorijų svarbą bei aplinkai palankų gyvenimo būdą programa
"Keliaukime kitaip!" finansuoja Europos regioninės plėtros fondas pagal 2007-2013 m.
Sanglaudos skatinimo veiksmų programą
Tel. +370 620 46510, el. p. info@keliaukkitaip.lt