- Vardas
- Slaptažodis
Prisijungti

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

2014-05-08 23:18:28
Vedini profesoriaus Tado Ivanausko pavyzdžio

Vedini profesoriaus Tado Ivanausko pavyzdžio

PLAČIAU ...

2014-05-08 23:16:18
Gamtos ir miesto sintezė

Gegužės 14 d. 20.00 val. prie…

PLAČIAU ...

MOKYMAI | RADIJAS | APIE PROJEKTĄ | MEMORANDUMAS | APIE MUS | DUK | KONTAKTAI |

Tradicinė architektūra Dzūkijoje


Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba inicijavo ir vykdo projektą

, kurio tikslas – informuoti visuomenę apie Lietuvos senąją tradicinę architektūrą, kas yra ypač aktualu saugomose teritorijose, bet ne mažiau svarbu bet kuriam Lietuvos gyventojui, siekiančiam savo sodybos išvaizda prisidėti prie tradicinio Lietuvos kraštovaizdžio išsaugojimo. 2010 m. buvo išleistas architektūros katalogas „Kaimo statyba. Rytų Aukštaitija“, o iki šių metų vasaros bus išleisti Vakarų Aukštaitijos, Suvalkijos, Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos architektūros katalogai. Vasario 6 dieną Dzūkijos nacionalinio parko lankytojų centre Merkinėje įvyko katalogo „Kaimo statyba. Dzūkija“ sutiktuvės, į kurias susirinko Dainavos krašto architektai, peveldosaugininkai, saugomų teritorijų specialistai, muziejininkai, bendruomenių atstovai.

Saugomų teritorijų tarnybos direktorė Rūta Baškytė, sveikindama leidinio  „Kaimo statyba. Dzūkija“ sutiktuvių dalyvius išsakė viltį, palinkėjimą, kad mes visi, mūsų anūkai ir ateityje galėtų dainuoti apie tai, kad nieko nėra gražesnio už Lietuvą, apie ką renginio pradžioje ir padainavo Dieveniškių istorinio regioninio parko direkcijos vyr. specialistė Justė Jakimavičiūtė. Direktorė Rūta Baškytė sakė, kad šios knygos buvo laukiama 20 metų, o saugomų teritorijų tarnyba ne prieš statybas, bet labai svarbu kur, kas ir kaip statoma, o leidinį ruošė gausus autorių kolektyvas, kuris remdamasis tradicija kūrė viziją, supratimą apie sodybos pastatus, jų išvaizdą, tūrį, spalvingumą.

Autorių kolektyvo siela Dr. Rasa Bertašiūtė, 30 metų dirbanti šioje srityje,  padėkojo saugomų  teritorijų darbuotojams, bendradarbiavusiems ruošiant knygą. Ji sakė, kad knygos autoriai norėjo parodyti, kaip atrodė tradicinė architektūra, o autorių kolektyve dirbo ir praktikuojantys architektai ir teoretikai ir “mišrūnai” dirbantys abiejose šiose srityse.

Viena iš knygos bendraautorių Aistė Andriušytė sakė, kad architektūra tai formų kalba ir priimant sprendimus labai svarbu suderinti nuomones. Juk niekas nemoko krašto architektūros ir šis leidinys tai pradžiamokslis, tai ieškojimas, kvietimas eiti šia kryptimi. 

Išleistuose kataloguose aiškiai ir suprantamai pateikiama informacija, konkretūs projektiniai pasiūlymai, planai, spalviniai sprendimai, statybos technologijos. Leidinius sudaro: istorinė,  tradicinės architektūros pastatų ir elementų pavyzdžių, projektavimo ir statybos darbų organizavimo bei vykdymo dalys.

Katalogo  pristatymo metu įvyko diskusija, kurioje dalyvavo leidinio autoriai ir aptarimo dalyviai. Vieno iš diskusijų dalyvio nuomone dabar, keičiant šiferinius stogus, yra gera proga uždengti pastatus naudojant vietinę produkciją: skiedras, gontus, jeigu būtų nors koks finansavimas, padedant gyventojui įsigyti skiedras kad ir pačia pigiausia rinkoje esančia stogo dangos kaina. Parko direkcijos kraštotvarkininkas Romas Balčius pateikė pavyzdį, kad prieš karą 1936 m. buvo išleista knyga statybininkams ir gyventojams, norintiems pasistatyti namą ir ūkinius pastatus, kurią kai kurie specialistai naudoja ir šiandien. Ši - nauja knyga yra rimtas žingsnis į priekį padedant architektams, statybininkams ir gyventojams šiais laikais apsispręsti statyti namą tradiciniais metodais, bet su šiuolaikiniais patogumais. 1941 m. statybos leidimui užtekdavo vieno lapo su dviem parašais. Dabar projektų apimtis ir puslapių skaičius jau pasiekė netoli 100, o kartais ir daugiau puslapių, nors pastatų dydžiai liko tie patys. Liusia Gaidukevičienė iš Subartonių ragino atkreipti dėmesį į pastatų puošybos, ornamentikos reikšmes ir prasmes.

 

Visi specialistai, galintys įtakoti Dainavos krašto architektūrą, kuri kraštovaizdyje turėtų tapti ne išsišokančiu ir akimirksniu senstančiu naujadaru, o liudyti tradicijų testinumą, šį leidinį jo pristatymo metu gavo dovanų. Tiems, kas negavo, bet norėtų jį įsigyti, kviečiame tai padaryti internetiniu ryšiu. Šis katalogas PDF formatu yra patalpintas ne tik VSTT, bet ir Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybio gamtinio rezervato direkcijos tinklalpyje adresu http://www.cepkeliai-dzukija.lt

 

P.S. Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos kraštotvarkos skyriaus vyr. specialisto architekto Vlado Kniubo darbastalį puošia didelėmis raidėmis išrašyta nesenstanti profesoriaus J. Minkevičiaus minčių citata: Kiekvienas architektūrinis štrichas keičia pasaulio veidą ir todėl uždeda atsakomybę – moralinę, juridinę, ekonominę, netgi politinę. 

Algimantas Černiauskas

 

Foto Broliai Černiauskai

 Keliauk kitaip - visos teisės saugomos.
Projektą „Kompleksinė visuomenės informavimo ir švietimo apie saugomų
teritorijų svarbą bei aplinkai palankų gyvenimo būdą programa
"Keliaukime kitaip!" finansuoja Europos regioninės plėtros fondas pagal 2007-2013 m.
Sanglaudos skatinimo veiksmų programą
Tel. +370 620 46510, el. p. info@keliaukkitaip.lt